Folders |
2012 Entries - Shelton InvitationalPublished by
Licensed to Shelton Track Club HY-TEK's Meet Manager 4/25/2012 11:57 AM
2012 - 52nd Shelton Invitational - 4/28/2012
HighClimber Stadium, Shelton, Wa
Performance List
Event 2 Men 110 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:20 PM
Meet: 14.00 1989 Lake Dawson, Federal Way HS
Meet: 14.00 1989 Ed Miller, Federal Way HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Zmuda, Daniel 11 Steilacoom 14.39
2 Symmons, Blake 12 Emerald Ridg 14.75
3 McIntosh, Max 12 Rogers-Puyal 14.79
4 Simpson, Eric 10 Rogers-Puyal 14.85
5 Smith, Rashon 12 Timberline 14.86
6 Allen, Craig 11 North Mason 15.16
6 Blackman, Jake 12 Battle Groun 15.16
8 Larson, Bryan 12 Gig Harbor 15.20
9 Cave, Si 12 North Thurst 15.24
10 Segura-Mitchell, James 12 Timberline 15.44
11 Wood, Taylor 12 Tumwater 15.46
12 Perez, Christian 12 Quincy 15.63
13 Dukowitz, Blake 11 Peninsula 15.72
14 Durden, David 11 Tumwater 15.84
15 Herrera, Emanuel 12 Sequim 15.97
16 Baker, Rob 12 Naselle 16.00
Event 4 Men 100 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:50 PM
Meet: 10.50 1987 Brian McDaniel, Woodrow Wilson HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Satterwhite, Quadelle 12 Lincoln 10.86
2 Browne, Justin 12 Gig Harbor 10.92
3 Brandt-Sims, Isaiah 10 Wenatchee 10.96
4 Durr, Kris 12 Emerald Ridg 11.05
5 Gilman, Jacob 12 Peninsula 11.14
6 Fishbook, Braden 12 Lynden 11.18
7 Yoro, Jaysen 10 Orting 11.24
8 Miller, Rayshaun 10 Lincoln 11.25
9 Caviezel, Kyle 12 Rogers-Puyal 11.28
10 Staragerov, Anatolly 11 Auburn Mount 11.30
11 Davis, Jimbo 11 Mt Si 11.42
12 Cuttino, Markus 11 Timberline 11.44
12 Binkerd, Alex 11 Redmond 11.44
14 McCorkle, Conner 12 North Kitsap 11.56
15 Miller, Shane 12 North Kitsap 11.57
16 Brown, Dominique 12 Tumwater 11.58
Event 5 Men 100 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:50 PM
Meet: 11.26 4/30/2011 Taylor Bonneau, Sequim
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Birdsall, Tanner 9 Montesano 11.44
2 Moore, Phillip 9 Wenatchee 11.47
2 Cowan, Jason 10 Kennedy 11.47
4 Riley, Zion 9 Olympia 11.51
4 Swillie, Isaac 9 Bellarmine P 11.51
6 Gomez-Wilson, Jon 10 Emerald Ridg 11.53
7 Murphy, John 10 Olympia 11.70
7 Fort, Tyree 10 Rogers-Puyal 11.70
Event 10 Men 4x100 Meter Relay Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 2:40 PM
Meet: 42.30 1980 Foss HS, Foss HS
School Seed
===============================================================================
1 Gig Harbor 42.74
2 Wenatchee 43.24
3 Lincoln 43.38
4 Auburn Mountainview 43.46
5 Timberline 44.06
6 Lynden 44.15
7 South Kitsap 44.24
8 Tumwater 44.25
9 Rogers-Puyallup 44.29
10 Olympia 44.43
11 Sequim 44.44
12 Steilacoom 44.56
13 Peninsula 44.64
14 Puyallup 44.77
15 Orting 44.83
16 North Kitsap 44.84
Event 14 Men 400 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:30 PM
Meet: 46.80 1981 Calvin Kennon, Woodrow Wilson HS
Meet: 46.80 1982 Darrell Robinson, Woodrow Wilson HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Chambers, Marcus 11 Henry Foss 48.28
2 Brown, Andrew 11 Tumwater 48.88
3 Jones, Derrick 12 Rogers-Puyal 49.67
4 Trygstad, Gunnar 12 North Beach 50.24
5 Capell, Edward 12 North Kitsap 50.61
6 Melu, Shaddye 12 Auburn Mount 50.71
7 Dansby, DeVon 12 Timberline 50.99
8 Miller, Shane 12 North Kitsap 51.12
9 Church, LaForrest 11 South Kitsap 51.54
10 Jensen, Cole 11 Shadle Park 51.72
11 Newman, Caleb 11 Lynden 51.91
12 Roth, Austin 12 Olympia 51.98
13 Brockelsby, Jayson 11 Sequim 52.11
14 Love, Darrin 12 Tenino 52.28
15 Lawton, Trenton 12 Steilacoom 52.34
16 Pelfrey, Elliott 11 Auburn Mount 52.39
Event 15 Men 400 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:30 PM
Meet: 51.40 4/30/2011 Caleb Newman, Lynden
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Lovercamp, Reid 9 Wenatchee 52.11
2 Steliga, Riley 10 Rogers-Puyal 52.27
3 Hill, Tyler 9 Lincoln 52.58
4 Jones, Hunter 10 W F West 52.64
5 Flynn, Ryan 11 Steilacoom 52.97
6 Cowan, Jason 10 Kennedy 53.16
7 Hyland, Sean 9 Mt Si 53.21
8 Phelps, Jalani 10 Lynden 53.81
Event 18 Men 300 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 4:05 PM
Meet: 37.10 1990 Myron Wise, Lakes HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Gilman, Jacob 12 Peninsula 39.04
2 Smith, Rashon 12 Timberline 39.13
3 Allen, Craig 11 North Mason 39.28
4 Zmuda, Daniel 11 Steilacoom 39.54
5 McIntosh, Max 12 Rogers-Puyal 40.03
6 Herrera, Emanuel 12 Sequim 40.47
7 Symmons, Blake 12 Emerald Ridg 40.66
8 Blackman, Jake 12 Battle Groun 40.70
9 Cave, Si 12 North Thurst 40.80
10 Bushman, Carter 10 Quincy 40.88
11 Durden, David 11 Tumwater 41.25
12 Salley, Ethan 12 Central Kits 41.64
13 Nobmann, Ian 12 Kennedy 41.91
14 Prescott, Orion 12 Kennedy 41.96
15 Brooks, Spencer 12 Aberdeen 42.14
16 Varner, Elijah 11 Lynden 42.67
Event 20 Men 800 Meter Run Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 4:40 PM
Meet: 1:52.60 1986 Craig Norman, Sammamish HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Boersma, Nick 12 Wenatchee 1:51.78
2 Drinkwater, Will 12 Gig Harbor 1:54.83
3 Fletcher, Mason 11 Puyallup 1:57.12
4 Dunn, Max 12 Redmond 1:58.70
5 Peloquin, Casey 12 Gig Harbor 1:58.77
6 Temple, Alec 12 Capital 1:59.76
7 Robertson, Danny 11 W F West 1:59.84
8 Fleishman, Paulin 12 Lynden 2:00.40
9 Parker, Zachary 12 Gig Harbor 2:00.60
10 Church, LaForrest 11 South Kitsap 2:00.80
11 Dennis, Brendan 11 Port Angeles 2:01.45
12 Hardebeck, Sawyer 12 Timberline 2:01.51
13 Rumbaugh, Ethan 12 Auburn Mount 2:01.90
14 Gagliano, Joseph 12 Gig Harbor 2:01.95
15 Dvorak, R Caleb 11 Gig Harbor 2:01.97
16 Dunley, Jack 11 Wenatchee 2:02.03
Event 22 Men 200 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 5:10 PM
Meet: 21.50 1978 John Bathhurst, Lake Washington HS
Meet: 21.50 1981 Darrrell Robinson, Woodrow Wilson HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Brandt-Sims, Isaiah 10 Wenatchee 21.64
2 Chambers, Marcus 11 Henry Foss 21.72
3 Satterwhite, Quadelle 12 Lincoln 21.84
4 Brown, Andrew 11 Tumwater 22.54
5 Strong, Lucas 11 Gig Harbor 22.79
6 Dansby, DeVon 12 Timberline 22.84
6 Durr, Kris 12 Emerald Ridg 22.84
8 Zmuda, Daniel 11 Steilacoom 22.88
8 Steuk, Garret 10 Gig Harbor 22.88
10 Miller, Rayshaun 10 Lincoln 22.96
11 Jones, Derrick 12 Rogers-Puyal 22.97
12 Caviezel, Kyle 12 Rogers-Puyal 23.08
12 Moore, Phillip 9 Wenatchee 23.08
12 Allen, Craig 11 North Mason 23.08
15 McCorkle, Conner 12 North Kitsap 23.18
16 Fishbook, Braden 12 Lynden 23.24
Event 24 Men 3200 Meter Run Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 5:40 PM
Meet: 9:03.01 1985 John Quade, Woodinville HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Smith, Jacob 12 Wenatchee 9:13.57
2 King, Curtis 12 Peninsula 9:31.50
3 Peloquin, Tristan 9 Gig Harbor 9:32.02
4 Ottesen, Michael 11 Puyallup 9:32.56
5 Baltazar, Poli 11 Aberdeen 9:34.20
6 Borg, Nick 12 Peninsula 9:36.06
7 Williamson, Cody 10 Shelton 9:36.14
8 Tedder, Mark 11 Battle Groun 9:41.70
9 Dressel, John 9 Mt Spokane 9:45.05
10 Christman, Cole 9 Wenatchee 9:45.25
11 Shindler, Nick 12 Port Angeles 9:46.32
12 Patnode, Tyler 10 Puyallup 9:51.35
13 Kesting, Peter 9 Olympia 9:53.16
14 Knutzen, Brent 10 Tumwater 9:54.35
15 Mason, Jay 12 Battle Groun 9:55.60
16 Van Haitsma, Nate 11 Olympia 9:56.45
17 Allen, Hezekiah 10 Steilacoom 9:59.93
Event 26 Men 4x400 Meter Relay Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 6:20 PM
Meet: 3:18.40 1982 Woodrow Wilson HS, Woodrow Wilson HS
School Seed
===============================================================================
1 Wenatchee 3:24.40
2 Gig Harbor 3:27.86
3 North Kitsap 3:28.40
4 South Kitsap 3:28.89
5 Rogers-Puyallup 3:29.30
6 Lynden 3:30.19
7 Puyallup 3:30.43
8 Timberline 3:32.15
9 W F West 3:32.67
10 Steilacoom 3:32.98
11 Lincoln 3:34.33
12 Chiawana 3:34.72
13 Olympia 3:36.80
14 Peninsula 3:36.91
15 Black Hills 3:37.30
15 Redmond 3:37.30
Event 31 Men High Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 7-00.25 1979 Mike Nelson, Interlake HS
Meet: 7-00.25 1996 Joey Kirkpatrick, Tumwater HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Love, Darrin 12 Tenino 6-08.00
2 Jensen, Cole 11 Shadle Park 6-06.00
3 Schorno, Jack 12 Olympia 6-05.00
3 Durr, Kris 12 Emerald Ridg 6-05.00
5 Brockelsby, Jayson 11 Sequim 6-04.00
5 McGinnis, Killion 9 Wenatchee 6-04.00
5 Melu, Shaddye 12 Auburn Mount 6-04.00
5 Sanderlin, Tyrone 12 Olympia 6-04.00
9 Ruiz, Cortez 9 Chiawana 6-02.00
9 Stephens, Taylor 10 North Kitsap 6-02.00
9 Stipic, Tyson 12 Aberdeen 6-02.00
9 Sinsheimer, Jared 10 Bellarmine P 6-02.00
13 Herrera, Alex 10 Ocosta 6-00.00
13 Yoro, Jaysen 10 Orting 6-00.00
13 Washington, Ricky 12 Lincoln 6-00.00
16 Baker, Rob 12 Naselle 5-10.00
16 Christie, Donovan 11 Crescent 5-10.00
Event 32 Men Long Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 24-01.50 5/1/2010 Rahmel Dockery, Curtis HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Browne, Justin 12 Gig Harbor 23-07.75
2 Plummer, Luke 12 Peninsula 21-11.25
3 Braithwaite, Cameron 12 Port Angeles 21-06.50
4 Sinsheimer, Jared 10 Bellarmine P 21-01.50
5 Bryant, Devin 11 Auburn Mount 20-10.25
6 Pascua, Titus 12 Neah Bay 20-09.00
7 Smith, Chad 12 Port Townsen 20-06.00
8 Gascoyne, Adam 11 South Kitsap 20-05.50
9 Roberts, Carson 11 North Kitsap 20-05.00
10 Hilts-Hoskins, David 12 Rogers-Puyal 20-04.50
11 Sparks, Austin 11 Chiawana 20-04.00
12 Page, Kristien 11 Gig Harbor 20-02.75
13 Sullivan, Aaron 12 Mt Tahoma 20-02.00
14 Binkerd, Alex 11 Redmond 20-01.50
15 Lee, Andrew 12 Puyallup 20-00.75
16 Colwash, Julius 12 Lincoln 19-11.75
17 Smith, Spencer 10 Wenatchee 19-11.50
Event 33 Men Discus Throw Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 183-06 1989 Jason Baskett, Mead HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Truong, Phoung 12 Mt Tahoma 174-11
2 Brosmore, Levi 11 Mt Spokane 155-11
3 Hacker, Samuel 12 Gig Harbor 146-09
4 Henderson, Bryce 12 Central Kits 145-06
5 Tafoya, Armando 11 Quincy 144-05
6 Pavlik, Steven 12 South Kitsap 143-08
7 Aumua, Nicholas 11 Auburn Mount 142-09
8 Mack, William 12 Auburn Mount 141-06
9 Richards, Caleb 12 North Thurst 137-07
10 Schweitzer, Jack 11 Gig Harbor 137-02
11 Gray, Quincy 12 Lincoln 136-03
12 Stevens, Bradly 11 Mt Si 130-06
13 Pervinich, Blaine 11 South Kitsap 130-05
14 Coker, Nick 12 Tumwater 127-02
15 Raymond, Anthony 11 North Mason 125-05
16 Helman, William 12 Ocosta 124-10
16 Lukenbill, Brandon 12 Emerald Ridg 124-10
Event 39 Men Triple Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 47-07.75 1977 Aaron Williams, Woodrow Wilson HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Plummer, Luke 12 Peninsula 44-10.50
2 Browne, Justin 12 Gig Harbor 43-09.50
3 Braithwaite, Cameron 12 Port Angeles 43-09.50
4 Hurst, Roman 12 Shelton 43-01.00
5 Stipic, Tyson 12 Aberdeen 42-08.00
6 Phansisay, Ally 10 Raymond 42-04.50
7 Scroggie, Jake 12 Wenatchee 42-00.00
8 Neil, Asan 10 Timberline 41-10.50
9 Sinsheimer, Jared 10 Bellarmine P 41-07.00
9 Duong, Daniel 11 Battle Groun 41-07.00
11 Watson, Javon 10 Timberline 41-06.50
12 Hilts-Hoskins, David 12 Rogers-Puyal 41-05.50
13 Williams, Gregory 10 Mt Tahoma 41-05.00
14 Roberts, Carson 11 North Kitsap 41-03.00
15 Newman, Rayce 9 Raymond 41-01.25
16 Babcock, Austin 11 Emerald Ridg 41-01.00
17 Swillie, Isaac 9 Bellarmine P 40-11.50
Event 40 Men Pole Vault Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 15-05 2004 TJ Emery, W.F. West - Chehalis
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Bushman, Carter 10 Quincy 14-00.00
2 Rodgers, Bryton 12 Shelton 13-06.00
2 Faulkner, Conner 11 Wenatchee 13-06.00
2 Hodges, Darren 11 Quincy 13-06.00
5 Veenendaal, Michael 11 Quincy 13-00.00
6 Endicott, Indi 12 Shelton 12-06.00
6 Rockett, David 11 Willapa Vall 12-06.00
6 Berteaux, Josh 12 Ilwaco 12-06.00
6 Hoza, William 12 Olympia 12-06.00
10 Grinnell, Mack 12 Sequim 12-00.00
10 Jensen, Nick 11 North Mason 12-00.00
10 Britt, Evan 11 Wenatchee 12-00.00
10 Chafin, Donovan 11 Tumwater 12-00.00
10 McBride, Nathan 11 Chiawana 12-00.00
10 Grissafi, Garrison 12 Bellarmine P 12-00.00
10 Davis, Jimbo 11 Mt Si 12-00.00
10 Beversluis, Andrew 12 Kingston 12-00.00
Event 41 Men Javelin Throw Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 218-04 4/30/2011 Sean Keller, Heritage
Meet: 226-09 1975 Tom Sinclair * (Old Implement), Penninsula H
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Stevens, Bradly 11 Mt Si 193-00
2 Johnson, Michael 12 Black Hills 174-02
3 Norberg, Jordan 12 Port Angeles 173-00
4 Gilman, Jacob 12 Peninsula 171-08
5 Benedict, Joe 12 Montesano 168-04
6 Braithwaite, Cameron 12 Port Angeles 165-04
7 Struthers, Brock 11 Aberdeen 161-06
8 Parker, Doug 11 Bellarmine P 161-00
9 Smith, Benjamin 10 Peninsula 160-09
10 Peterson, Karl 12 Capital 160-00
11 Morse, Isaac 12 Peninsula 159-08
12 Aguilar, Blake 10 Wenatchee 159-04
13 Dunham, Brandon 11 North Mason 158-06
14 Shanafelt, Drew 12 Olympia 158-04
15 Campbell, Ian 12 Timberline 155-08
16 Badger, Dustin 11 Olympia 155-06
17 Cerantes, Bobby 11 North Thurst 155-03
Event 42 Men Shot Put Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 69-03 1977 Vince Goldsmith, Mt Tahoma HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Truong, Phoung 12 Mt Tahoma 52-07.00
2 Ambrose, Tyler 12 Gig Harbor 52-05.50
3 Rayman, Gage 11 Shadle Park 50-04.00
4 Tafoya, Armando 11 Quincy 50-00.00
5 Helman, William 12 Ocosta 49-03.00
6 Hacker, Samuel 12 Gig Harbor 48-02.50
7 Blackman, Jake 12 Battle Groun 47-08.00
8 Miller, Andy 11 Capital 47-06.75
9 Meisner, Eddie 12 South Kitsap 47-03.50
10 Roberts, Jeseph 12 Mt Tahoma 47-01.50
11 Gray, Quincy 12 Lincoln 46-07.50
12 Fisher, Kyle 12 Bremerton 46-05.50
13 Mack, William 12 Auburn Mount 45-03.00
14 Copeland, Brian 12 Mt Si 44-08.00
15 Wisor, Nic 12 Puyallup 44-07.00
16 Lukenbill, Brandon 12 Emerald Ridg 43-06.50
17 Schweitzer, Jack 11 Gig Harbor 43-06.00
Event 43 Men Shot Put Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 48-02.50 5/1/2010 Titi Lamositele, Sehome HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Marsh, Tommy 10 North Mason 43-08.50
2 Snyder, Brandon 10 Rogers-Puyal 41-00.00
2 Luke, Robert 10 Gig Harbor 41-00.00
4 Burns, Tucker 10 Kingston 40-05.50
5 Bridge, Caleb 9 North Beach 40-00.50
6 Murphy, John 10 Olympia 39-05.25
7 Paulson, Michael 9 Shelton 39-02.50
8 Davis, Cameron 9 Mt Si 38-11.75
9 Ellis, John 10 Gig Harbor 38-09.00
10 Dickason, Daniel 9 Tumwater 38-07.00
Event 47 Men 1600 Meter Run Varsity
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Beck, Wolfgang 10 Gig Harbor 4:19.80
2 Boersma, Nick 12 Wenatchee 4:20.59
3 Smith, Jacob 12 Wenatchee 4:21.33
4 Temple, Alec 12 Capital 4:21.49
5 Snider, Dallas 11 W F West 4:22.00
6 Kesting, Peter 9 Olympia 4:23.88
7 Johnson, Hunter 12 Mt Spokane 4:24.28
8 McLaughlin, Nathan 12 Puyallup 4:25.70
9 Baltazar, Poli 11 Aberdeen 4:27.30
10 Gonzalez, Taigen 12 Emerald Ridg 4:28.54
11 Stevens, Johnathan 11 Redmond 4:28.68
12 Jasperson, James 10 North Thurst 4:28.96
13 Carroll, Logan 10 Gig Harbor 4:29.10
14 Allen, Hezekiah 10 Steilacoom 4:29.42
15 Morgan, Nathan 12 Shelton 4:29.77
16 Church, LaForrest 11 South Kitsap 4:33.92
Event 49 Men 1600 Meter Run Frosh/Soph
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Purtzer, Quentin 10 Bellarmine P 4:34.78
2 Vandenberg, Jacob 10 Mt Spokane 4:35.48
3 Shields, Charles 10 Gig Harbor 4:40.27
4 Hammer, Michael 9 Gig Harbor 4:40.42
5 Knutzen, Brent 10 Tumwater 4:41.22
6 Monk, Ben 10 Capital 4:44.00
7 Cunderla, Tristan 10 Wenatchee 4:44.74
8 Franz, Ian 10 Bellarmine P 4:45.13
9 Smith, Kyle 10 Tumwater 4:46.38
10 Hagerup, Kristian 10 North Kitsap 4:48.26
11 Aebi, Carter 10 Redmond 4:50.20
12 Engel, Harry 10 Redmond 4:53.20
13 Gilvar Parke, Ben 9 Olympia 4:54.35
14 Mallott, Nick 10 Capital 4:54.80
15 Burke, Darius 9 Shelton 4:56.19
16 Polk, Dutton 9 North Kitsap 4:56.94
Licensed to Shelton Track Club HY-TEK's Meet Manager 4/25/2012 11:57 AM
2012 - 52nd Shelton Invitational - 4/28/2012
HighClimber Stadium, Shelton, Wa
Performance List
Event 1 Women 3200 Meter Run Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 10:44.60 5/2/2009 Shannon Porter, Hockinson
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Roberts, Marina 12 Kingston 11:06.25
2 Kane, Sofia 10 Olympia 11:09.57
3 Weber, Elizabeth 12 NW Christian 11:22.00
4 Peterson, Jessica 11 South Kitsap 11:32.00
5 Nichols, Allie 12 Redmond 11:38.10
6 Bravo, McKenzi 10 Peninsula 11:42.20
7 Browning, Aviva 12 Capital 11:43.19
8 Lund, Clara 10 North Kitsap 11:47.22
9 Nordt, Emily 12 Wenatchee 11:49.84
10 Grant, Brittany 11 Port Townsen 11:51.00
11 Ramsey, Kathleen 10 North Kitsap 11:55.00
12 McCoy, Kayleigh 12 Orting 11:57.88
13 Wheeler, Molly 12 South Kitsap 12:08.00
13 Roberts, Annie 10 Kingston 12:08.00
15 Willis, Zoe 11 Bellarmine P 12:08.87
16 Gibson, Hailey 12 Aberdeen 12:09.60
17 Stevenson, Elizabeth 10 Port Angeles 12:09.89
Event 3 Women 100 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:35 PM
Meet: 14.34 5/1/2010 Kayla Stueckle, Emerald Ridge HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Sparks, Sadie 12 Chiawana 15.03
2 Brooks-Johnson, Alissa 11 Pe Ell 15.21
3 Stueckle, Kimmie 12 Emerald Ridg 15.38
4 Colyer, Reagan 11 North Kitsap 15.46
5 Ketcham, Audrey 12 Wenatchee 15.70
6 Feldmeier, Brooke 10 Tumwater 15.74
7 Borden, Hannah 12 Raymond 15.82
8 Douglas, Mikayla 12 Puyallup 15.87
9 Dorsey, Nicole 12 Wenatchee 16.02
10 Edge, Dallas 11 Gig Harbor 16.04
11 Deck, Allison 12 Tumwater 16.11
12 Newby, Abby 10 Emerald Ridg 16.23
13 Wright, Jayne 12 Peninsula 16.44
14 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 16.45
15 Echols, Whitney 12 Auburn Mount 16.54
16 Williams, Kayla 11 Orting 16.56
Event 6 Women 100 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 2:05 PM
Meet: 11.90 1998 Alexis Yeater, Steilacoom HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Lombardo, Erika 12 Auburn Mount 12.46
2 Robbins, Ashley 10 Black Hills 12.54
3 Torfin, Annie 12 Tumwater 12.68
4 Settle, Genna 11 Estacada 12.73
5 Adams, Christie 11 Wenatchee 12.74
6 Williams, Indigo 12 North Kitsap 12.76
7 Bowling, Samantha 11 Emerald Ridg 12.81
8 Quinn, Sharaya 10 Emerald Ridg 12.88
9 Millsap, Jolene 10 Port Angeles 12.92
10 Leaptrot, Jasmine 11 Central Kits 12.94
10 Carter, Nicole 10 Auburn Mount 12.94
12 Bates, Kami 12 NW Christian 13.02
13 Conger, Alyssa 11 Chiawana 13.05
14 Flemming, Kamina 11 North Kitsap 13.08
15 Meisburger, Sara 11 Gig Harbor 13.09
16 Anderson, Haley 12 Kennedy 13.19
Event 7 Women 100 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 2:05 PM
Meet: 13.21 4/30/2011 Kendra Thomas, Sehome
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Guyer, Jesse 10 Mt Si 13.14
2 Stephenson, Alexis 9 Chiawana 13.20
3 Sudberry, Jaz'Mere 10 Timberline 13.24
4 Johnsen, Heather 10 Timberline 13.25
5 Gleza, Kayla 9 Peninsula 13.32
6 Ellis, BreAnna 9 North Thurst 13.40
7 Lovgren, Elyse 9 Port Angeles 13.41
8 Williams, Mil-Lindsey 10 Henry Foss 13.44
Event 11 Women 4x100 Meter Relay Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 2:55 PM
Meet: 49.09 2006 Kamiakin HS, Kamiakin HS
School Seed
===============================================================================
1 Auburn Mountainview 49.46
2 Chiawana 50.09
3 Redmond 50.84
4 Gig Harbor 50.88
5 North Kitsap 51.04
6 Olympia 51.34
7 Timberline 51.91
8 W F West 51.96
8 Kennedy 51.96
10 Black Hills 52.24
11 Mt Si 52.31
12 Shelton 52.67
13 Puyallup 52.70
14 Capital 52.94
14 South Kitsap 52.94
16 Lynden 53.10
Event 16 Women 400 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:45 PM
Meet: 56.84 2003 Jessie Bobert, Heritage HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 McClure, Nike 10 Tenino 58.74
2 Fesenbek, Alexis 12 Olympia 59.07
3 Rusch, Mandy 11 Redmond 59.54
4 Frame, Katherine 11 Gig Harbor 59.64
5 Sowers, Allison 11 NW Christian 59.97
6 Torfin, Annie 12 Tumwater 60.09
7 Dennis, Charlotte 11 Gig Harbor 60.24
8 Olstead, Andrea 11 Battle Groun 60.92
9 Busch, Cass 12 Bremerton 61.10
10 Guscott, Madison 12 Capital 61.11
11 Hommes, Maddi 11 Lynden 61.21
12 Hurley, Karlie 9 Mt Si 61.48
13 Ellis, BreAnna 9 North Thurst 61.64
14 Brown, Kristin 10 North Kitsap 61.66
15 Krol, Annika Lee 9 North Kitsap 61.88
16 Wilson, Amanda 12 South Kitsap 62.14
Event 17 Women 400 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:45 PM
Meet: 61.36 5/1/2010 Taylor Guenther, Prairie HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Rose, Brionna 10 Rogers-Puyal 62.09
2 Eberhardt, Megan 9 Peninsula 62.27
3 Robic, Larisa 10 Bellarmine P 62.41
3 Whatley, Alexi 9 Orting 62.41
5 Laky, Jordanne 10 Emerald Ridg 64.10
6 Edgecomb, Kayla 10 Emerald Ridg 64.35
7 Stinson, Carly 10 North Thurst 64.44
8 Hutchison, Madeleine 10 Mt Si 64.64
9 Ellis, BreAnna 9 North Thurst NT
Event 19 Women 300 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 4:20 PM
Meet: 43.34 5/1/2010 Kayla Stueckle, Emerald Ridge HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Brooks-Johnson, Alissa 11 Pe Ell 45.65
2 Colyer, Reagan 11 North Kitsap 45.71
3 Borden, Hannah 12 Raymond 45.84
4 Quinn, Sharaya 10 Emerald Ridg 45.90
5 Sparks, Sadie 12 Chiawana 46.15
6 Feldmeier, Brooke 10 Tumwater 46.34
7 Stueckle, Kimmie 12 Emerald Ridg 46.97
8 Sowers, Allison 11 NW Christian 47.01
9 Dorsey, Nicole 12 Wenatchee 47.52
10 Lacey, Sarah 12 South Kitsap 47.54
11 Hack, Kendra 11 Lynden 48.16
12 Newby, Abby 10 Emerald Ridg 48.23
13 Jackson, Ashley 11 Mt Si 48.32
14 Nygard, Lynnette 11 Wenatchee 48.34
15 Williams, Kayla 11 Orting 48.49
16 Bates, Kami 12 NW Christian 48.66
Event 21 Women 800 Meter Run Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 4:55 PM
Meet: 2:14.88 2007 Chelsie Jorgensen, Puyallup HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Derby, Hannah 10 Bellarmine P 2:19.03
2 Christen, Rose 10 Central Kits 2:20.14
3 Dotter, Marissa 11 Wenatchee 2:23.19
4 Dunn, Kelsey 10 Redmond 2:23.70
5 Stokes, Amber 12 Lynden 2:23.90
6 Hope, Joey 12 Puyallup 2:24.01
7 Weber, Elizabeth 12 NW Christian 2:25.04
8 Orpilla, Richelle 12 Auburn Mount 2:25.40
9 Rush, Lydia 12 North Thurst 2:25.90
10 Fisher, Rashelle 11 W F West 2:26.20
11 Carroll, Sophie 10 Central Kits 2:26.26
12 Hale, Rachel 10 Bellarmine P 2:26.32
13 Lynch, Katie 11 Peninsula 2:26.44
14 Roberts, Marina 12 Kingston 2:27.22
15 Nash, Kelly 10 Kingston 2:27.73
16 Volken, Christina 11 Mt Si 2:27.80
Event 23 Women 200 Meter Dash Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 5:25 PM
Meet: 24.90 1998 Alexis yeater, Steilacoom HS
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Lombardo, Erika 12 Auburn Mount 25.66
2 Fesenbek, Alexis 12 Olympia 25.98
3 Adams, Christie 11 Wenatchee 26.21
4 Torfin, Annie 12 Tumwater 26.24
5 Wilson, Amanda 12 South Kitsap 26.40
6 Feldmeier, Brooke 10 Tumwater 26.44
6 Smiley, Katherine 12 Redmond 26.44
8 Settle, Genna 11 Estacada 26.53
9 Johnsen, Heather 10 Timberline 26.54
10 Bowling, Samantha 11 Emerald Ridg 26.60
11 Williams, Indigo 12 North Kitsap 26.63
12 Borden, Hannah 12 Raymond 26.84
13 Ellis, BreAnna 9 North Thurst 27.04
14 Robbins, Ashley 10 Black Hills 27.24
15 Brown, Kristin 10 North Kitsap 27.36
16 Moore, Jasmine 11 Auburn Mount 27.44
Event 25 Women 4x400 Meter Relay Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 6:00 PM
This event was Hand Times
Meet: 3:57.19 4/30/2011 Skyview, Skyview
M Lanford, P Timmons, R Shirley, R McQuivey
School Seed
===============================================================================
1 Bellarmine Prep 4:07.00
2 Auburn Mountainview 4:07.67
3 Lynden 4:09.00
4 Redmond 4:10.50
5 South Kitsap 4:12.00
6 Olympia 4:12.59
7 North Kitsap 4:13.00
8 NW Christian-Lacey 4:14.00
9 Puyallup 4:16.00
10 W F West 4:16.25
11 Tenino 4:17.00
12 Peninsula 4:19.63
13 Port Townsend 4:20.00
14 Kingston 4:21.48
15 Timberline 4:23.79
16 Capital 4:24.87
Event 34 Women Long Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 19-00 5/2/2009 Andrea Geubelle, Curtis HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 18-07.75
2 McClure, Nike 10 Tenino 17-07.50
3 Lanzafame, Alexandra 11 North Kitsap 17-06.00
4 Settle, Genna 11 Estacada 17-05.00
5 Pierce, Sarah 12 Chiawana 17-03.00
6 Quinn, Sharaya 10 Emerald Ridg 16-11.75
7 Robinson, Sami 11 Pe Ell 16-11.00
8 Robic, Larisa 10 Bellarmine P 16-08.50
9 Brooks-Johnson, Alissa 11 Pe Ell 16-08.00
10 Feldmeier, Brooke 10 Tumwater 16-07.00
10 Trunk, Holly 11 Gig Harbor 16-07.00
12 Ketcham, Audrey 12 Wenatchee 16-05.00
13 Hommes, Maddi 11 Lynden 16-02.00
14 Waldow, Siri 12 Puyallup 16-01.00
15 Berg, Emma 11 North Mason 16-00.00
16 Miller, Sally 12 Mt Si 15-11.00
16 Turner, Kristin 12 Black Hills 15-11.00
Event 35 Women Pole Vault Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 12-01 2006 Laura Schvaneveldt, Interlake HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Erickson, Tarah 12 Port Angeles 10-06.00
2 Swanson, Lexi 12 Mt Si 10-00.00
2 Clarke, Andrea 12 Olympia 10-00.00
2 McGee, Sarah 10 Black Hills 10-00.00
5 Carnahan, Danielle 10 Kennedy 9-08.00
6 Black, Kenzi 12 Wenatchee 9-06.00
7 Huber, Micheala 11 Willapa Vall 9-03.00
8 Dittmar, Charlotte 12 Kennedy 9-00.00
8 Richmond, Hannah 11 Mt Si 9-00.00
8 Fiacchi, Brynn 10 Bellarmine P 9-00.00
11 Saenz, Nichole 12 South Kitsap 8-06.00
11 Curley, Daniele 11 Mt Si 8-06.00
11 Friese, Karli 9 Willapa Vall 8-06.00
11 Kramer, Moriah 9 Black Hills 8-06.00
11 Forbes, Amanda 11 W F West 8-06.00
16 VanDyken, Emily 9 Sequim 8-00.00
16 Friese, Lauren 10 Willapa Vall 8-00.00
16 Bonbright, Lexi 12 Olympia 8-00.00
Event 36 Women Javelin Throw Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 134-03 4/30/2011 Taylor Barrus, Skyview
Meet: 143-05 2000 Leslie Erickson * (Old Implement), North Thu
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Brock, Olivia 11 Olympia 125-09
2 Wilson, Shayna 11 Aberdeen 116-11
3 Robinson, Sami 11 Pe Ell 116-01
4 Jacob, Shelby 10 Lynden 115-08
5 Petty, Nakaira 12 Bellarmine P 113-04
6 Hansen, Courtney 11 Shelton 111-00
7 Noard, Katelyn 12 Port Angeles 107-06
8 Walker, Kalli 12 NW Christian 106-03
9 Martin, Alicia 11 North Mason 106-02
10 Blackman, Jossilyn 9 Battle Groun 105-10
11 Crea, Tiffanie 12 Montesano 105-05
12 Cabe, Lauren 11 Gig Harbor 104-10
13 Mason, Chandler 12 Peninsula 103-07
13 Christie, Devanie 10 Crescent 103-07
15 Greve, Rachel 10 Auburn Mount 102-06
16 Newby, Abby 10 Emerald Ridg 101-05
17 Walsh, Lillian 10 Aberdeen 100-08
Event 37 Women Shot Put Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 45-03.50 4/30/2011 Tera Novy, Montesano
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Novy, Tera 12 Montesano 48-08.75
2 Forcier, Kelsie 12 South Kitsap 40-02.50
3 Kinssies, Jessica 12 Redmond 38-09.00
4 Powers, Mykaelynn 12 Orting 37-00.00
5 Johnson, Julisha 12 Bremerton 36-08.50
6 Markham, Sammi 11 Gig Harbor 36-01.00
7 Medani, Adaeze 12 Bellarmine P 35-01.00
8 Clemons, Jessica 12 Capital 34-09.00
9 Jones, Alaura 12 Shelton 34-08.00
10 Lynch, Crystal 11 North Beach 34-07.50
11 Adams, Kiley 11 Bellarmine P 34-02.00
12 DeYoung, Alexa 11 Gig Harbor 33-03.00
13 Diablo, Alexia 12 Orting 33-02.50
14 Simmons, Lexi 12 North Kitsap 32-04.00
15 Brock, Olivia 11 Olympia 31-08.50
15 Martin, Alicia 11 North Mason 31-08.50
Event 38 Women Shot Put Frosh/Soph
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 1:00 PM
Meet: 35-07 4/30/2011 Jessie Horn, Skyview
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Garcia, Aiysha 9 Raymond 33-02.50
2 Blackman, Jossilyn 9 Battle Groun 33-01.00
3 Raber, Cami 9 Port Angeles 30-07.50
4 Shurtz, Becke 10 Ocosta 30-06.00
5 Nelson, Ruby 10 North Mason 30-04.25
6 Friberg, Bonnie 10 North Thurst 30-03.00
7 Brandenburg, Elizabeth 10 Shelton 30-00.50
8 Chartraw, Faye 9 Neah Bay 29-05.00
Event 44 Women High Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 5-06 5/1/2010 Taylor Fettig, Olympia HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Ketcham, Audrey 12 Wenatchee 5-06.00
1 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 5-06.00
3 Lord, Katie 12 Redmond 5-04.00
3 Sparks, Sadie 12 Chiawana 5-04.00
5 Zhang, Joy 12 Redmond 5-02.00
6 Peters, Molly 10 Olympia 5-01.00
6 Wahl, Sarah 11 Kingston 5-01.00
8 Caballero, Laura 12 Port Townsen 5-00.00
8 Sowers, Allison 11 NW Christian 5-00.00
8 Owens, Ashley 10 Puyallup 5-00.00
8 Forbes, Amanda 11 W F West 5-00.00
8 McMillan, Kristen 12 Black Hills 5-00.00
8 Ward, Naphtali 10 Gig Harbor 5-00.00
14 Barnette, Colby 10 Rogers-Puyal 4-10.00
14 Robinson, Sami 11 Pe Ell 4-10.00
14 Womer, Hannah 9 Shelton 4-10.00
14 Nesbitt, Tawnie 11 Ilwaco 4-10.00
14 Criss, Havilah 11 North Kitsap 4-10.00
Event 45 Women Triple Jump Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 39-03.50 5/2/2009 Andrea Geubelle, Curtis HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 39-02.25
2 Pierce, Sarah 12 Chiawana 37-08.00
3 McClure, Nike 10 Tenino 37-02.00
4 Lanzafame, Alexandra 11 North Kitsap 37-01.00
5 Stueckle, Kimmie 12 Emerald Ridg 36-10.50
6 Robinson, Sami 11 Pe Ell 35-08.00
7 Powers, Madison 11 Chiawana 35-05.25
8 Olstead, Andrea 11 Battle Groun 35-04.00
9 Brooks-Johnson, Alissa 11 Pe Ell 35-03.00
10 Loving, Danielle 11 Chiawana 34-10.00
11 Snyder, Hannah 10 North Kitsap 33-09.25
12 Medani, Nkeiruka 11 Bellarmine P 33-08.00
13 Waldow, Siri 12 Puyallup 33-06.00
14 Dykes, Hannah 10 Raymond 33-05.25
15 Steiner, Aliyah 11 Redmond 33-03.50
16 Rockow, Sophie 12 Mt Si 33-00.00
Event 46 Women Discus Throw Varsity
===============================================================================
Saturday 4/28/2012 - 3:15 PM
Meet: 134-01 2000 Shannon Rance, Renton HS
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
1 Novy, Tera 12 Montesano 150-08
2 Forcier, Kelsie 12 South Kitsap 124-04
3 Mason, Chandler 12 Peninsula 119-08
4 Powers, Mykaelynn 12 Orting 118-08
5 DeLappe, Shannon 12 Lynden 110-00
6 Simmons, Lexi 12 North Kitsap 108-08
7 Kinssies, Jessica 12 Redmond 106-07
8 Jones, Alaura 12 Shelton 104-10
9 Zilkey, Michala 9 Peninsula 104-07
10 Diablo, Alexia 12 Orting 103-03
11 Peters, Rachel 11 Orting 100-00
12 Lynch, Crystal 11 North Beach 98-03
13 Ege, Katrina 11 Willapa Vall 98-00
14 Nelson, Ruby 10 North Mason 96-02
15 Shurtz, Becke 10 Ocosta 95-11
16 Olmsted, Leilani 12 Orting 95-06
16 Brandenburg, Elizabeth 10 Shelton 95-06
Event 48 Women 1600 Meter Run Varsity
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Roberts, Marina 12 Kingston 5:11.30
2 Peloquin, Brenna 9 Gig Harbor 5:11.60
3 Phill, Daryl 11 Bellarmine P 5:13.55
4 Weber, Elizabeth 12 NW Christian 5:15.50
5 Kane, Sofia 10 Olympia 5:15.57
6 Ross, Miranda 9 Bellarmine P 5:15.58
7 Tacke, Emily 11 Puyallup 5:18.79
8 Browning, Aviva 12 Capital 5:22.94
9 Johnson, Addi 12 Peninsula 5:23.78
10 Peterson, Jessica 11 South Kitsap 5:25.00
11 Roberts, Annie 10 Kingston 5:27.40
12 Rice, Lila 11 Redmond 5:29.10
13 Ramsey, Kathleen 10 North Kitsap 5:29.79
14 Nordt, Emily 12 Wenatchee 5:32.35
15 McCoy, Kayleigh 12 Orting 5:34.93
16 Schodt, Marti 12 Timberline 5:35.88
Event 50 Women 1600 Meter Run Frosh/Soph
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
1 Hustead, Hayley 10 Bellarmine P 5:30.51
2 Hale, Rachel 10 Bellarmine P 5:31.05
3 Lund, Clara 10 North Kitsap 5:31.52
4 Thurston, Jordan 10 Bellarmine P 5:32.69
5 Manning, Sarah 9 Peninsula 5:32.80
6 Thody, Raqual 9 Wenatchee 5:34.37
7 Scott, Bailey 10 Mt Si 5:35.20
8 Pierson, Lauren 9 Capital 5:35.72
9 Young, Claira 10 Redmond 5:36.60
10 Rush, Lydia 12 North Thurst 5:37.00
10 Rudolph, Gabrielle 10 Montesano 5:37.00
12 Shafer, Katherine 9 North Kitsap 5:38.50
13 Woodward, Mikhaela 9 North Kitsap 5:38.70
14 Elliot, Gabriela 9 Steilacoom 5:38.76
15 Murie, Ashley 10 Wenatchee 5:39.17
16 Erickson, Johanna 10 Puyallup 5:40.40
|